Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

Mgr Irena Stępkowska wieloletnia nauczycielka wychowania fizycznego, wieloletni pedagog naszej szkoły ukończyła 100 lat. Dostojnej jubilatce wszyscy życzymy dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień i jeszcze wielu pogodnych, spokojnych dni.

poniżej kilka słów o pani Profesor autorstwa byłej wicedyrektor Józefy Dziadek - Wilk.

 

Jubilatka z "Ekonomika" dnia 20 października ukończyła 100. lat

Irena Stępkowska mgr wychowania fizycznego wieloletnia nauczycielka chorzowskiego "Ekonomika". Urodziła się 20 października 1913 roku w Mędrzychowie, woj. małopolskie.

Wraz z dwoma siostrami wychowała się i wykształciła w środowisku inteligencji; ojciec był przedwojennym pracownikiem PKP, Jej matka pracowała w administracji szpitala.

Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w gimnazjum w Krakowie. Następnie podjęła studia na Wydziale Lekarskim Studium Wychowania Fizycznego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studia ukończyła w 1938 roku i rozpoczęła pracę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek w jako nauczycielka wychowania fizycznego. Wybuch wojny w 1939 roku, spowodował przerwę w pracy nauczycielskiej w Rybniku.

Podczas okupacji przebywała w Krakowie, od 1942 r. pracowała w krakowskim Urzędzie Skarbowym. Gehenna wojenna zabrała Jej pierwszego męża Huberta Paczkowskiego artystę malarza, który aresztowany przez gestapo, następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimia został rozstrzelany. Podczas okupacji także zmarła na skutek infekcji 3-miesięczna córka.

Po wyzwoleniu w 1945 roku przeniosła się na Śląsk do Chorzowa. Tutaj otrzymała posadę nauczycielki wychowania fizycznego w Miejskim Instytucie Kształcenia Handlowego. W tej szkole poznała przyszłego męża Romana Stępkowskiego (1918-2002), nauczyciela geografii i języka angielskiego, działacza społecznego towarzystw geograficznych i turystycznych oraz komendanta chorzowskiego Hufca ZHP.

Jest jedną z pierwszych nauczycielek, która uczestniczyła w powojennych dziejach naszej szkoły. Była świadkiem historii przekształceń szkoły, które wynikały z przeprowadzanych reform szkolnictwa zawodowego i dostosowania kształcenia na potrzeby rynku pracy. Zatrudnienie rozpoczęła w szkole o profilu handlowym a zakończyła odchodząc na emeryturę w szkole ekonomicznej - jest żywą pamięcią historyczną naszej szkoły.

Była organizatorem wielu zawodów sportowych, przygotowywała młodzież do miejskich i wojewódzkich pokazów gimnastycznych, które były wizytówką chorzowskiej szkoły przez wiele lat. Wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe, zamiłowanie do sportu i turystki z wielkim zaangażowaniem organizowała wycieczki szkolne oraz coroczne wakacyjne obozy wędrowne. Dla każdego uczestnika chwile wypoczynku spędzone pod jej opieką stanowiły wspomnienie zacnego człowieka i przyjaciela. Wychowała całe pokolenia młodzieży krzewiąc zdrowy tryb życia i odporność na trudy życiowe. Szybko potrafiła zjednać sobie młodzież, która Ją kochała, za przyjacielskie i skuteczne metody wychowawcze oraz serdeczny stosunek do problemów młodzieńczych. Była znakomitym pedagogiem z ogromną wiedzą, pełną szacunku i kultury. Promieniowała na nas swoim pogodnym usposobieniem, zdrowym poczuciem humoru i wielkim taktem. Doceniali ją uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Jeszcze nie tak dawno mogliśmy spotkać - dostojną Panią Profesor, o pogodnym obliczu, starannie ubraną, zadbaną, wyprostowaną z laseczką, idącą spacerkiem przez miasto lub Park Róż. Często zatrzymywała się na krótkie rozmowy ze znajomymi, dzieląc się wspomnieniami. Chętnie spotykała się ze swoimi absolwentami i przyjaciółmi. Cieszymy się, że dożyła sędziwego wieku, jednak upływ czasu i wiek mają wpływ na ograniczenie sprawności fizycznej co wymaga pomocy i staranniejszej opieki. Zgodnie z własnym życzeniem od 2010 roku w stałej łączności z ukochanym synem Jerzym i pod czujną opieką personelu medycznego przebywa w Domu Kombatanta w Bytomiu-Miechowicach.

W Dniu Jej Jubileuszu pragniemy przekazać najserdeczniejsze pozdrowienia od Dyrekcji i całej szkolnej społeczności oraz podziękować za Jej obecność wśród nas.

Józefa Dziadek-Wilk

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Ekonomika przy Zespole Szkół Ekonomicznych

w Chorzowie

przeczytaj również artykuł


 

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech