Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

2018 rok to trzeci rok udziału naszej szkoły w akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W tym roku hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. 

Od kilku lat staramy się dbać o sieciowe bezpieczeństwo naszej młodzieży – najpierw pracując w programie „Szkoły z klasą 2.0”, a obecnie biorąc udział w międzynarodowym projekcie Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach naszych działań powstał kodeks Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej. Reguluje on kwestie bezpieczeństwa w sieci, praw autorskich, kultury korzystania z zasobów internetowych, naszych telefonów, wzajemnej tolerancji i pomocy oraz sieciowych zachowań. Staramy się pokazać różne aspekty zagrożeń internetowych. Często dzięki temu udaje się nam zapobiec różnym trudnym dla uczniów sytuacjom związanych z wirusami, robakami, programami śledzącymi, cyberprzemocą, hejtem, stalkingiem, wszelkimi homofobiami, przejawami rasizmu, nietolerancją, łamaniem praw autorskich, utratą danych itp. Mówimy o zagrożeniach  podczas korzystania z e-handlu, e-urzędu oraz e-bankowości. W tym roku szczególny nacisk położyliśmy na bezpieczeństwo telefonów komórkowych, naszych profili na portalach społecznościowych (Facebook) oraz hejt.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2005 roku i organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – tworzących Polskie Centrum Programu Safer Internet. Oficjalną datą DBI był czwartek 08 lutego, my zorganizowaliśmy go 12 marca. Impreza przeznaczona była dla uczniów klas pierwszych.

1.     Zgodnie z harmonogramem wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili z młodzieżą pogadanki na temat obowiązującego kodeksu TiK. W dniu imprezy 2 osobowe grupy z każdej klasy wzięły udział w konkursie plastycznym nt. „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Oficjalne otwarcie nastąpiło po konkursie przemówieniem Pani Dyrektor . Następnie pani profesor Barbara Kozera przybliżyła zgromadzonym idę tego dnia i przedstawiła osiągnięcia szkoły w tym zakresie.

2.     Pan Profesor Rafał Głowoc przedstawił prezentację nt.  „Bezpiecznie w komórce” zwracając uwagę na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z telefonów komórkowych w zakresie e-handlu, e-bankowości itp.

3.     Kolejnym punktem był wykład Pani Profesor Anny Mandzewskiej na temat bezpieczeństwa na Facebooku. Zwróciła uwagę na zbyt dużą otwartość młodzieży w publikowaniu swoich danych, zdjęć itp.

4.     Następnie młodzież obejrzał filmy dotyczące tematyki DBi:

·         „Dzień z życia” – opowiada o dniu z życia chłopaka uzależnionego od komputera.

·         „Hejt” – film na temat hejtu, który obraca się często przeciwko hejtującemu

·         „Sexting” – film na temat coraz częściej występującego sextingu i jego następstw. Film również zawierał porady dla rodziców i nauczycieli w tym temacie.

5.     Zaplanowana była również prelekcja przedstawiciela Komendy Policji aspiranta Sebastiana Imiołczyka nt bezpiecznego Internetu, jednakże ze względów od nas niezależnych nie odbyła się.

6.     Na koniec Dyrektor M. Upława,  B. Kozera, przedstawiciel samorządu uczniowskiego, po ocenieniu prac plastycznych wybrali najlepszą. Była to praca uczennic klasy 3b Marleny Goldy i Marleny Korycińskiej, które otrzymały dyplom i nagrodę rzeczową.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech