Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

Istotną rolą TPZ w naszej szkole jest profilaktyka zdrowotna, dzięki której uczniowie naszej szkoły uczą się jak dbać o zdrowie swoje i najbliższych. Podczas TPZ przekazywane są cenne informacje, które maja za zadanie ukształtować zdrowotne postawy oraz utrwalić prawidłowe wzorce zdrowego stylu życia. Konkurs plastyczny, który odbył się w ramach TPZ wygrał zespół z klasy IIb w składzie : Urszula Gauza i Jakub Słwak (zobacz plakat). Co działo się w CKZiU w dniach 4 - 8 marca 2019 ?

W dniu 4 marca klasa Ia oraz Ibc wzięły udział w programie profilaktycznym pt. "Podstępne WZW". W programie uczestniczyło 46 osób. Uczniowie zapoznali się z tematem poprzez pogadankę, dyskusję oraz obejrzenie filmów edukacyjnych i spotów reklamowych, zrealizowanych przy udziale Fundacja Gwiazda Nadziei. Młodzież zobaczyła film pt.: "HCV,coś ci leży na wątrobie" oraz „Czym jest wirus HCV?”. Uczniowie otrzymali również ulotki, zakładki z informacjami dotyczącymi sposobów przenoszenia WZW.

Z kolei klasa IIb oraz IIIb (27 osób) uczestniczyły w programie edukacyjnym pt.: "ARS - czyli jak dbać o miłość". Program przeciwdziała uzależnieniu od alkoholu,  tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Uczennica klasy IIIb Klaudia Kasprzyk przygotowała oraz przedstawiła prezentację multimedialną na temat wpływu alkoholu na organizm kobiety w czasie ciąży. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt.: "FAS- wieczne dziecko" opowiadający o zaburzeniach rozwojowych dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol. Młodzież uzyskała różne, cenne informacje , m.in . o zmianach jakie zachodzą w organizmie kobiety i mężczyzny pod wpływem alkoholu.

W dniu 4 marca na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej  odbył się również konkurs plastyczny na projekt graficzny pt.: "Zdrowy styl życia" W konkursie uczestniczyli przedstawiciele klas Technikum Ekonomicznego, w sumie 12 osób. 

W środę 6 marca odwiedziły naszą szkołę pracownice Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chorzowie. Uczniowie klas pierwszych (w sumie 46 osób) mieli okazję założyć alkogogle i narkogle, które symulują upojenie alkoholowe   i narkotyczne. Młodzież mogła się przekonać o trudnościach w utrzymaniu równowagi i zaburzeniu percepcji  pokonując tor przeszkód. Ochotnicy mogli również zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlazyra. Jest to urządzenie wykorzystywane przez personel medyczny w programach leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu, badaniach naukowych oraz jako wskaźnik zatrucia tlenkiem węgla.Jest także doskonałym narzędziem do motywowania i pomocy dla palaczy w walce z nałogiem. Odbyły się pogadanki, uczniowie otrzymali również ulotki i inne materiały o tematyce profilaktycznej.

W tym dniu klasa IIc uczestniczyła w spotkaniu z dietetyczką "Naturhouse" . Uczniowie zobaczyli prezentację multimedialną oraz uczestniczyli w wykładzie na ten temat faktów i mitów dotyczących odżywiania się.

8 marca szkołę odwiedziły Wolontariuszki z chorzowskiego Stowarzyszenia Amazonek. W spotkaniu na temat profilaktyki raka piersi uczestniczyły klasy IIa oraz IIb (w sumie 31 osób) . Uczestnicy zobaczyli film edukacyjny pokazujący prawidłowe samobadanie piersi oraz mieli okazje samodzielnie wyszukać guzki na profesjonalnych fantomach piersi.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech