Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

13 grudnia 2019 r. grupa uczniów klas I – IV wzięła udział w kolejnym etapie projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Młodzież zasiadła wygodnie w fotelach katowickiego kina „Kosmos”, gdzie miała okazje obejrzeć film „Kamerdyner” , którego reżyserem jest Filip Bajon - twórca takich dzieł jak „Magnat”, czy „Wahadełko”.

Akcja Filmu rozgrywa się na Kaszubach w latach od 1900 do 1945. Pruska arystokratka Gerda von Krauss przygarnia kaszubskie niemowlę Mateusza,  gdy jego matka umiera przy porodzie. Dziecko jest bękartem Hermanna von Krauss. Chłopiec dorasta w domu arystokracji przy dzieciach Martinie i Kurcie. Mateusz pomimo delikatności i dużych umiejętności nie zostaje wysłany na studia, pod pretekstem braku pieniędzy.  Gdy kończy się pierwsza wojna światowa  Bazyli  Miotke (polski kaszub) walczy na konferencji pokojowej w Paryżu o przyłączenie Kaszub do odradzającej się Polski. Na skutek Traktatu Wersalskiego ród von Krausów traci część majątku przyczynia się to do wzrostu nienawiści między żyjącymi obok siebie Kaszubami, a Niemcami. Momentem kulminacyjnym w filmie jest popełniony mord przez Niemców na Kaszubach w lasach pod Piaśnicą. Akcja filmu kończy się w 1945 roku, kiedy na tereny kraju wkracza Armia Czerwona.

Uczniowie oglądając film mieli okazję poznać różnice kulturowe, a także kaszubską gwarę. Uczniowie wyszli z kina zachwyceni wspaniałymi zdjęciami oraz przejmującą historią.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech