Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

2021 rok to szósty rok udziału naszej szkoły w akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W tym roku hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Razem dla lepszego Internetu!”

Udało nam się zorganizować ten dzień 11 lutego mimo dużych ograniczeń (pandemii koronawirusa COVID-19), dzięki programowi „Szkoły z Klasą” i Konferencji Asów Internetu. W konferencji wzięli udział uczniowie klas pierwszych.

Nasze działania  rozpoczęliśmy już tydzień wcześniej ogłaszając konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów szkoły pod hasłem „Przemoc w sieci i jej skutki” (wyniki konkursu ogłosimy w późniejszym terminie).

Na stronie internetowej szkoły powstała zakładka dotycząca bezpieczeństwa w sieci i bezpieczeństwa smartfonów. Profesor Rafał Głowoc podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami i wiedzą w tej dziedzinie. Zamieścił szereg prezentacji i filmów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie i naszych telefonach.

11 lutego na pierwsze lekcji nastąpiło oficjalne otwarcie DBI przemówieniem Pani Dyrektor i krótkim wprowadzeniem przez  panią profesor Barbarę Kozera, która  przybliżyła ideę tego dnia, przedstawiła osiągnięcia szkoły w zakresie bezpieczeństwa w sieci i przypomniała uczniom o szkolnym kodeksie TiK. Wszystko działo się dzięki wykorzystaniu platformy MS TEAMS.

Następnie uczniowie przełączyli się na stronę Konferencji Asów Internetu - wzięli udział w pięciu lekcjach dotyczących zagrożeń w sieci i zapobieganiu im:

Lekcja 1: „Rozsądek, czyli udostępniaj z głową!” prowadzenie Barbara Krywoszejew

Udostępniasz z głową w sieci, czyli: zastanawiasz się nad tym, co udostępniasz w Internecie i komu, myślisz o konsekwencjach udostępniania i zachowujesz wrażliwe dane dla siebie.

 Lekcja 2: „Uważność – nie daj się nabrać!” prowadzenie Joanna Stompel

Nie dajesz się nabrać w sieci, kiedy: umiesz dostrzec różnice między prawdą i fałszem, wiesz, jak rozpoznawać próby wyłudzenia informacji i jak je zgłaszać, a także zauważasz, że coś może być oszustwem i jesteś ostrożna/ostrożny.

Lekcja 3: „Siła – chroń swoje sekrety” prowadzenie  Iwona Cugier

Chronisz swoje sekrety i jesteś silny/silna w sieci, gdy: bierzesz odpowiedzialność i troszczysz się, by ważne informacje (Twoje i innych) nie wpadły w niepowołane ręce oraz tworzysz hasła niepowtarzalne i trudne dla innych, ale łatwe do zapamiętania przez Ciebie.

Lekcja 4:  „Życzliwość, bo… życzliwość jest fajna” prowadzenie  Kamil Śliwowski

Życzliwie zachowujesz się i działasz w sieci, kiedy: korzystasz z Internetu, by szerzyć dobro, blokujesz złośliwe i niewłaściwe zachowania w sieci, sprzeciwiasz się znęcaniu on-line i zgłaszasz takie sytuacje.

 Lekcja 5: „Odwaga, czyli rozmawiaj o wątpliwościach” prowadzenie  Izabela Meyza

Jesteś odważna/odważny w sieci, bo: sprzeciwiasz się, gdy widzisz niewłaściwe zachowania w świecie on-line, mówisz komuś, kiedy widzisz coś, z czym nie czujesz się dobrze, co Cię zaniepokoiło w sieci, zgłaszasz, kiedy widzisz złe traktowanie osób w Internecie.

Konferencja zakończyła się o godzinie 12.30 krótkim podsumowaniem i wskazówkami dla uczniów, gdzie mogą znaleźć informacje o internetowym bezpieczeństwie.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech