Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

W miniony piątek 21 października klasy 2b i 3b brały udział w wycieczce przedmiotowo - rekreacyjnej do Ziemi Raciborskiej. Zobacz.

Wyjazd składał się z trzech etapów:

Najpierw udaliśmy się do Rud Raciborskich, gdzie mieliśmy okazję zapoznać z historyczną infrastrukturą kolejki wąskotorowej,  powstałej w 1899 roku -oddano wówczas linię o szerokości toru 785 mm, prowadzącą z Gliwic przez Nieborowice i liczącą 23,51 km. 

Tam odbyliśmy przejażdżkę kolejką prowadzoną przez najstarszy na świecie jeżdżący elektrowóz, wyprodukowany przez firmę Siemens w 1896, 

w trakcie której - na trasie Rudy-Stanica-Rudy, mogliśmy podziwiać Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Raciborskich. 

Następnie pojechaliśmy do ponad 700-letniego  Pocysterskiego Zespołu Klasztorno -Pałacowego w Rudach Wielkich (inaczej zwanych Rudami Raciborskimi), gdzie zwiedzaliśmy dawne zabytkowe romańsko - gotyckie opactwo cystersów

(założone w 1253 przez księcia opolskiego Władysława, który sprowadził do Rud cystersów z Jędrzejowa) oraz zabytkową Bazylikę Mniejszą Wniebowzięcia NMP z XIV wieku. Byliśmy na spacerze  wokół opactwa podziwiając piękne dęby, wśród których szczególną uwagę przykuwa  zabytkowy dąb „Cysters” w wieku około 450 lat oraz o wysokości 32 metrów i obwodzie pnia 720 cm.

Trzeci - najbardziej wyczekiwany etap naszej wyprawy to przejazd do Raciborza, gdzie po krótkim zwiedzaniu rynku , udaliśmy się do Muzeum  Miejskiego.

Instytucja powstała z inicjatywy wykładowców Gimnazjum Królewsko - Ewangelickiego w Raciborzu. Siedzibę obiektu umieszczono w XIV - wiecznym budynku pokościelnym, a oficjalne otwarcie Muzeum miało miejsce w 1927 r.

Dzisiaj należy do najstarszych i najbogatszych w eksponaty obiektów na obszarze Śląska.

Celem uczniowskiej wyprawy było przede wszystkim zapoznanie się z Działem Archeologii Muzeum, ponieważ znajduje się tam jedyna na Śląsku ekspozycja przedstawiająca zespół zabytków Starożytnego Egiptu.

W skład  zespołu wchodzą: mumia Egipcjanki Dżed – Amonet – ius - anch  wraz z  kartonażem i dwoma antropoidalnymi  sarkofagami (około 945 – 715 przed Chrystusem). Zabytki pochodzą z Teb. Przywiezione zostały do Europy w XIX w. przez barona Anzelma von Rotschild, który podarował je Gimnazjum Królewsko -Ewangelickiemu w Raciborzu.  Na wystawie prezentowane są także urny kanopskie z okresu XI - VII w. przed Chrystusem, a wnętrze ekspozycji  imituje komorę grobową.

Całość zrobiła na zwiedzających niesamowite wrażenie …

 

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech