Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

W dniach od 06 do 10 marca br. mieliśmy w szkole Tydzień Promocji Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych zajęciach kształtujących w nich podstawy dbałości o zdrowie własne i innych oraz rozwijanie umiejętności tworzenia zdrowego środowiska. Zobacz zdjęcia.

Sprawozdanie z Tygodnia Promocji Zdrowia

Centrum Kształcenia  Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie 

6 – 10 marca 2023 r.

 Jak co roku, w ubiegłym tygodniu  w naszej szkole został przeprowadzony  Tydzień Promocji Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, prelekcjach, oglądali filmy profilaktyczne, otrzymali liczne materiały informacyjne. Celem tych wszystkich działań jest kształtowanie u uczniów podstawy dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz rozwijanie umiejętności tworzenia zdrowego środowiska.

06 marca uczennice klas 4b4, 4a4 oraz 4a5 uczestniczyły w spotkaniu z wolontariuszkami z chorzowskiego Stowarzyszenia Amazonek. Dziewczyny dowiedziały się, jakie są przyczyny powstawania raka piersi, jak ważna jest profilaktyka czyli umiejętność samobadania piersi. Przy pomocy fantomów piersi nauczyły się wyszukiwać guzki i inne zmiany w piersiach.

We wtorek 07 marca uczniowie klas 4a5 oraz 4b5 uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji . Spotkanie dotyczyło środków psychoaktywnych  w kontekście przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Uczniowie klas pierwszych i drugich oglądali film pt.: „Alkohol – niebezpieczna moda”. Film obejrzało 93 uczniów naszej szkoły. W tym dniu gościliśmy również pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chorzowie oraz pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. Uczniowie mieli okazję zbadać stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzera, przekonać się jak wpływa alkohol i inne środki psychoaktywne na samopoczucie i percepcję  zakładając tzw. narkogogle i alkogogle. W ćwiczeniach wzięło udział 109 uczniów. Przedstawiciele NFZ promowali zdrowe odżywianie się oraz aktywność fizyczną. Ponadto uczniowie mogli zważyć się oraz przeprowadzić analizę składu ciała w tym zawartości wody w organizmie.

W środę 08 marca uczniowie klasy 2a wzięli udział w programie profilaktycznym pt.; „Podstępne WZW”. Młodzież oglądała film edukacyjny, uczestniczyła w dyskusji oraz otrzymała ulotki informacyjne.

09 marca uczniowie klas drugich wzięli udział w warsztatach profilaktycznych pt: „Po co nam samoocena?” W spotkaniu z psychologiem z PPP w Chorzowie uczestniczyło 32 uczniów.

W czwartek oraz piątek uczniowie klas pierwszych oraz czwartych (w sumie 91 osób) wzięli udział w programie profilaktycznym pt: „Czerniak – znamię, znam je!” oraz   ”Wybierz życie – pierwszy krok”.

 Podczas tego tygodnia uczniowie naszej szkoły dowiedzieli  się, w jaki sposób należy zapobiegać różnym chorobom, zwiększyła się u nich świadomość m.in. na temat czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry,  wirusa brodawczaka ludzkiego, wirusowego zapalenia wątroby. Młodzież została zachęcona  do regularnych  badań profilaktycznych  oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed poważnymi chorobami. 

 

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech