Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

25 maja grupa uczniów  z klasy Ib i IIa wzięła udział w wycieczce przedmiotowej do  Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, dawnego Muzeum Kopalni Wujek, które mieści się w zabytkowym budynku, będącym niegdyś kopalnianym magazynem odzieżowym.

To właśnie z rampy tego budynku 16 grudnia 1981 roku padły śmiertelne strzały w kierunku górników z Kopalni Wujek, którzy podjęli strajk na znak protestu  przeciwko wprowadzeniu trzy dni wcześniej stanu wojennego w Polsce.

Ekspozycja prowadzona jest przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - instytucję kultury, której zadaniem jest kultywowanie pamięci po tych tragicznych wydarzeniach.

Mogliśmy więc zobaczyć  udostępnioną na trzech poziomach wystawę, poświęconą przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 roku oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80-tych XX wieku.

Wyjątkowo nowoczesne muzeum, pełne audiowizualnych elementów jak i materialnych pamiątek z tego okresu  sprawiło, że nasza młodzież z ogromnym skupieniem oglądała wystawę, tym bardziej, ze oprowadzał nas jeden z uczestników tamtych wydarzeń - świadek historii. Zobacz zdjęcia.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech