27 marca br. grupa uczniów z klas IVb, IIb i Ib brała udział w wycieczce przedmiotowo - turystycznej do zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Zobacz zdjęcia.
Historia tego obiektu zaczęła się 2 października w 1855 roku, kiedy to hrabia Guido Henckel von Donnersmarck otrzymał nadanie górnicze, a założona kopalnia węgla kamiennego otrzymała Jego imię.
W pierwszych latach XX wieku podziemne wyrobiska połączono z powstałą obok Kopalnią Delbruck , po czym były eksploatowane aż do 1928 roku.
Po II wojnie światowej obszar byłej kopalni wyszczególniony został jako Ruch Guido, w 1967 został przekazany Zakładom Konstrukcyjno - Mechanicznym Przemysłu Górniczego w celu utworzenia Kopalni doświadczalnej M-300.
W 1975 roku dawne Pole Południowe Kopalni Królowa Luiza przeszło w ręce Centralnego Ośrodka Projektowo - Konstrukcyjnego KOMAG.
Od 1982 roku rozpoczęto działania zmierzające do przystosowania części wyrobisk dla celów skansenu podziemnego, co ostatecznie zakończyło się w 2007 roku utworzeniem Zabytkowej Kopalni „Guido”.
Tam właśnie odbył się nasz Podziemny Spacer Górniczy - 320 metrów pod ziemią. Zaliczyliśmy „Topową 5 Kopalni Guido”:
· zjazd autentyczną szolą górniczą
· najgłębiej położoną trasę turystyczną w górnictwie węglowym w Polsce
· przejażdżkę jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną
· współczesne kombajny i maszyny górnicze
· najgłębiej położony Pub pod ziemią
Dzięki opowieści przewodnika mogliśmy się przenieść do początków XX wieku, poznać zagrożenia czyhające na górników, a nawet dzięki multimedialnym efektom nieomal poczuć je osobiście.