Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek.   Click to listen highlighted text! Jeśli chcesz posłuchać tekstu, zaznacz go i kliknij głośniczek. Powered By GSpeech

29 maja br. grupa młodzieży z klas IIa , IIb i IIIa  brała udział w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej. Zobacz zdjęcia.

Obiekt mieści się w historycznych zabudowaniach folwarku Nowa Ruda, który w1890 roku wybudowała znana niemiecka rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek stał się własnością Skarbu Państwa i został zamieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. W okresie transformacji ustrojowej - po zamknięciu PGR-ów, folwark opuszczono, w związku z tym popadał w coraz większą ruinę. 04 czerwca 2010 roku w XXI rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce została otwarta wystawa „Zaczynamy od końca”…, inaugurująca działalność Muzeum PRL-u. Obecnie właścicielem Muzeum jest Fundacja Minionej Epoki, która jako cel główny tej instytucji stawia: „zebranie, zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 do 29 grudnia 1989”. Dzięki ogromnej kolekcji przedmiotów użytku codziennego, zabytków motoryzacji, sztuki socrealistycznej czy wreszcie zabytków motoryzacji, młodzież mogła się „przenieść” w czasy dzieciństwa i młodości swoich dziadków i rodziców oraz pogłębić wiedzę o tym ważnym, choć trudnym okresie historii naszego kraju.

Współpracujemy z:

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech