Klub filmowy "Oskar" to grupa młodych, pełnych pasji uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, wspieranych przez opiekuna mgr Justynę Dobrzyńską-Pietrek (nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie), zainteresowanych tematyką filmów dokumentalnych i szeroko rozumianą edukacją globalną, którzy poprzez swoją działalność, pragną informować o sytuacji panującej we współczesnym świecie oraz zachęcać do wprowadzania zmian w otaczającej nas rzeczywistości.
Klub działa w oparciu o projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej pod nazwą "Patrz i zmieniaj", w ramach którego oglądamy filmy dokumentalne, będące przedmiotem dyskusji i warsztatów przeprowadzanych w trakcie naszych spotkań, które odbywają się co dwa tygodnie.
Zaangażowanie w działalność "Oskara" to także udział w konkretnych projektach:
1. "Globalne zależności w świecie odzieżowym".
Na podstawie filmu "My kupujemy, kto płaci" została zorganizowana w roku 2009/2010 ankieta dla uczniów klas I-IV dotycząca produkcji i zakupów tzw. markowej odzieży oraz świadomości młodzieży w tej kwestii. Następnie wyniki ankiety zostały opublikowane na forum szkoły.
2. "Biało-czerwona historia".
Klub zorganizował w maju 2010r dla klas III pokaz filmu "Lekcja białoruskiego", na który został zaproszony gość specjalny- pan Marat Talkun.
Ponieważ pokaz był poprzedzony prezentacją multimedialną na temat sytuacji w tym kraju, młodzież mogła osobiście zweryfikować wcześniej zdobyte informacje z treściami filmu i osobistą relacją człowieka, który jest obywatelem Białorusi.
3. "Most nad Wadi" i krakowski Kazimierz.
Uczestnicy klubu zainspirowani udziałem w rajdzie miejskim "Śladami Żydów w Chorzowie", zobaczyli w trakcie jednego ze spotkań, kontrowersyjny, związany z tą tematyką film "Most nad Wadi", którego kontynuacją był wyjazd do Krakowa, do żydowskiej dzielnicy Kazimierz, gdzie oprócz zwiedzania miasta, brali udział w warsztatach "Źródła antysemityzmu", zorganizowanych przez Muzeum Galicja.
4. "Ludzie, którzy się nie poddają"- I Szkolny Nocny Maraton Filmów Dokumentalnych.
To największy z dotychczasowych projektów klubu "Oskar", który odbył się 3 grudnia 2010;wzięło w niej udział prawie pięćdziesiąt osób- Dyrekcji, nauczycieli, uczniów różnych klas , osób towarzyszących a także przedstawiciele Zespołu Szkół nr I w Tychach. W trakcie Maratonu oglądaliśmy polskie filmy dokumentalne : "Uporczywe pragnienie życia", "One i ON", "Obywatelka Dorotka" wraz z specjalnie zaproszoną ich autorką panią Brygidą Frosztęgą -Kmiecik oraz "Biała Koszula" Izabeli Szukalskiej a także "Zasługujesz, by wiedzieć" i "Punam" z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Filmy przerywała dyskusja, kalambury i mały poczęstunek, dzięki czemu atmosfera była bardzo przyjazna a czas płynął niewiarygodnie szybko.
Uczestnicy wraz opiekunem mają wiele pomysłów na pracę z filmami dokumentalnymi i zapraszają wszystkich chętnych do pracy w Klubie Filmowym "Oskar".